Tapani Tölli

Kansanedustajana 19.3.2003 –

Täydellinen nimi: Tölli, Tapani Olavi
Puhelin: (09) 432 3180
Sähköposti: tapani.tolli@eduskunta.fi
Ammatti / Arvo: kunnanjohtaja, valtiotieteen maisteri
Syntymäaika ja -paikka: 13.6.1951 Sievi
Koulutus: Valtiotieteen maisteri 1977
Työura / Elämäkertatietoja:

  • Aktuaari tullihallituksen ulkomaankauppaosastolla 1977-1984
  • Erikoissuunnittelija valtiokonttorin henkilöstöhallinto-osastolla 1984-1985
  • Asiamies (jaospäällikkö) Suomen Työnantajain Keskusliitossa 1985-1990
  • Kunnanjohtaja Tyrnävän kunnassa 1991-2013

 

Vanhemmat: liikkeenharjoittaja (puuseppä) Paavo Aukusti Tölli, Annikki Tölli e. Hilliaho
Puoliso: diplomi-insinööri Kaija Inkeri Tölli, e. Leppänen 1981 –
Lapset: Pauli 1981, Pekka 1983, Anni 1987, Juhani 1989, Hilkka 1992, Jaakko 1995
Nykyinen kotikunta: Tyrnävä
Vaalipiiri: Oulun vaalipiiri 19.3.2003 –

Eduskuntatoiminta

Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

  • Perustuslakivaliokunta (varapuheenjohtaja) 09.06.2015 –
  • Tarkastusvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 –
  • Puolustusvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 –
  • Suomen Pankin tilintarkastajat (varajäsen) 16.06.2015 –

 

Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:

  • Valtiovarainvaliokunta (vj) 30.06.2011 – 21.4.2015
  • Puhemiesneuvosto 03.04.2007 – 22.06.2010, 05.05.2015 – 08.06.2015
  • Hallintovaliokunta 02.04.2003 – 22.06.2010, (pj) 03.04.2007 – 22.06.2010
  • Sosiaali- ja terveysvaliokunta 02.04.2003 – 20.03.2007, (vj) 03.05.2007 – 22.06.2010, (vj) 05.05.2015 – 08.06.2015
  • Perustuslakivaliokunta (vj) 29.04.2003 – 20.03.2007, 03.05.2007 – 22.06.2010, 30.06.2011 – 21.04.2015
  • Suuri valiokunta (vj) 03.12.2003 – 13.02.2006, 14.02.2006 – 24.03.2006, (vj) 28.03.2006 – 20.03.2007, (vj) 03.05.2007 – 22.06.2010
  • Sivistysvaliokunta 03.04.2007 – 02.05.2007, (pj) 05.05.2015 – 08.06.2015
  • Ympäristövaliokunta (vj) 03.04.2007 – 02.05.2007
  • Hallinto- ja turvallisuusjaosto (pj) 01.09.2011 – 30.06.2013, 01.07.2013 – 21.04.2015
  • Kunta- ja terveysjaosto 01.09.2013 – 21.04.2015
  • Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (vj) 02.04.2003 – 02.05.2007, 09.03.2010 – 22.06.2010
  • Kansainvälisten asiain foorumi 20.06.2007 – 22.06.2010, 05.05.2015 – 08.06.2015

 

Eduskuntaryhmät:

  • Keskustan eduskuntaryhmä 19.03.2003 –

 

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Keskustan eduskuntaryhmä; työvaliokunta (jäsen) 29.03.2007 – 06.02.2008

 

Valtioneuvoston jäsenyydet

  • Ministeri: hallinto- ja kuntaministeri (Kiviniemi) 22.6.2010 – 6.2.2011

 

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:

  • Suomen teollisuussijoitus Oy:n sijoitusneuvosto 2003-2006
  • Rautaruukki oyj:n hallintoneuvosto 2004-2010
  • Poliisiasiain neuvottelukunta (pj) 2007-2010
  • Paras-hankkeen seurantaryhmä 2007-2010
  • Säteilyturvakeskuksen neuvottelukunta 2008-2010
  • Rintamaveteraaniasiain neuvottelukunta 2010
  • Valtiontalouden tarkastusviraston neuvottelukunta 2011-
  • Valtakunnallinen sosiaali- ja terveydenhuollon eettinen neuvottelukunta ETENE 2011-
  • Poliisiasiain neuvottelukunta 2011-
  • Säteilyturvakeskuksen neuvottelukunta 2012-
  • Finnfundin hallintoneuvosto 2012-

 

Kunnalliset luottamustehtävät:

  • Lakeuden kansanterveystyön kuntayhtymän hallitus (vpj) 1991-1997
  • Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin valtuusto 1993-2003
  • Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin tarkastuslautakunta 1997-2000
  • Pohjois-Pohjanmaan maakuntahallitus 2001-2009
  • Suomen kuntaliiton hallitus (2. vpj) 2013-

 

Muut luottamustehtävät:

  • Nelostieyhdistyksen hallitus 1998-2008
  • Ouluseutu yrityspalvelut johtokunta 2001-2003
  • Suomen Kuntajohtajat ry:n hallitus 2003
  • Seurakuntarakennetyöryhmä (Kirkkohallitus) 2005-2007
  • Kaisa Kallion Kansalaislahjasäätiön (Kaisankoti) hallitus 2008-2010
  • ProAgria Oulu valtuuskunta (pj) 2010-
  • Epilepsialiitto (pj) 2013-

 

Sotilasarvo:

  • majuri